HISTORIA DISCOFOX

Wprowadzenie
Jak podaje znawca tematu Walter Schmidt początki discofox to rok 1967, ale taniec stał się znany dopiero w 1974 dzięki popularności zespołu ABBA. Jednocześnie z rozwojem w Europie był tańczony w Stanach Zjednoczonych choć występując pod różnymi nazwami. Oprócz Discofox najczęściej spotykane to Disco Hustle, Swing Fox, Disco Swing czy Rock Fox. Duży wpływ na ten taniec miał również film z 1977 roku "Gorączka Sobotniej Nocy" gdzie w roli głównej wystąpił John Travolta.

Figury discofox poddane są wpływowi takich tańców jak foxtrot, swing czy salsa. Tańczony jest do muzyki na 2/4 i dużo częściej na 4/4 lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, discopolo czy obecnych przebojów muzyki dance.

Kolejny rozkwit przeżywa od 1991 roku ciesząc się ogromną popularnością zwłasza w Niemczech, Rosji i Szwajcarii gdzie prowadzone są wielostopniowe kursy tańca discofox, a także systematycznie odbywają się turnieje tańca.

Przepisy wg których rozgrywane są turnieje reguluje International Dance Organization IDO, w Polsce reprezentowana przez Polski Związek Tańca Freestyle PZTF.

W kraju
Polska historia discofox sięga też już praktycznie kilkudziesięciu lat choć taniec ten w dalszym ciągu przez wielu traktowany jest jedynie jako taniec imprezowy, weselny i nazywany jest popularnie jako "dwa na jeden". Ostatnie lata pokazują jednak, że mimo rozkwitu wielu nowych tańców takich jak salsa czy bachata coraz częściej wraca się również do discofox i wiele par pragnie tańczyć ten taniec na wysokim, turniejowym poziomie.

Turniejowa historia discofox w Polsce jest stosunkowo krótka, bo zaczyna się w 2010 roku kiedy to został rozegrany pierwszy turniej wg przepisów IDO podczas Krajowych Mistrzostw IDO w Tarnowie Podgórnym. Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych imprez, które miały już miejsce.

ROK 2010
- po raz pierwszy w Polsce discofox zagościło na Krajowe Mistrzostwa IDO w Tarnowie Podgórnym.

ROK 2011
- I Turniej Tańca Discofox organizowany przez naszą szkołę tańca,
- Krajowe Mistrzostwa IDO w tańcach par w Lublinie gdzie w kategorii discofox wystąpili juniorzy,
- I Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Discofox w Murzasichle.

ROK 2012
- II Turniej Tańca Discofox w Krakowie zgromadził tym razem kilkadziesiąt par, które zatańczyły w 3 różnych kategoriach wiekowych, a dorośli w 3 grupach w zależności od stopnia zaawansowania,
- Krajowe Mistrzostwa IDO w Jędrzejowie - tym razem oprócz par dorosłych i juniorów po raz pierwszy pojawiła się kategoria dzieci,
- II Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Discofox w Toruniu.

Polacy za granicą
Rok 2011 obfitował również w wydarzenia międzynarodowe, w których Polacy wzięli udział po raz pierwszy. Na festiwalu tańca w Libercu w Czechach polska para juniorów zdobyła pierwsze miejsce, a para dorosła dostała się do finału i ostatecznie wywalczyła 6 miejsce. Trenowane przez nas pary wzięły również udział w Mistrzostwach Świata w Discofox w Solingen w Niemczech zdobywając 16 lokatę co przy olbrzymiej rosyjskiej i niemieckiej konkurencji trzeba uznać za udany debiut.

W tym roku reprezentujące nasz kraj pary brały udział w największym wydarzeniu tanecznym na świecie - Olimpiadzie w Moskwie gdzie juniorzy zdobyli wysokie 3, a dorośli 5 miejsce. Miejmy nadzieję, że ostatnie 2 lata to tylko początek dynamicznego rozwoju tego tańca i z każdym kolejnym rokiem będzie przybywało par tańczących ten wciąż niedoceniany przez wielu taniec.