PRZEPISY IDO

PRZEPISY IDO INTERNATIONAL DANCE ORGANIZATION


Poniżej prezentujemy najważniejsze przepisy w zakresie w jakim obowiązują podczas turniejów tańca discofox, które zostały utworzone przez International Dance Organization IDO.

 1. Obowiązkowe są dwie rundy: wolna i szybka. W rundzie wolnej szczególnie istotna jest technika i improwizacja, w szybkiej ogólna zwinność i dynamika.
 2. Definicja: Discofox znane jest również pod nazwami: Disco fox, Disco-fox, Swing Fox, Disco Hustle, Disco Swing, Rock Fox.
 3. Dozwolone figury i ruchy: Jest to taniec przede wszystkim stacjonarny choć pra może poruszać się po parkiecie wykonując obroty lub przejścia. Większa część tańca wykonywana jest w trzymaniu jedną lub obiema rękoma w różnych odmianach: trzymanie krzyżowe, trzymanie prawych dłoni i inne. Cechą charakterystyczną tego tańca są figury tj.: wraps, spin turns, pivot turns, throw outs, let go and catch again. Dozwolone są naturalne ruchy bioder, jak również pozy typu: sways, leands, checks, drops i points. Musi być widoczny styl discofox
 4. Podstawowe kroki i rytmy: Discofox tańczy się w pozycji zamkniętej i otwartej gdzie parter i partnerka są naprzeciwko siebie z różnymi rodzajami trzymań. Składa się z podstawowych kroków i odmian podstawowych kroków tańczonych w rytmie 1 2 X. X może być 3, &3, a3, 3&, 3a. Na przykład 1 2 &3, 1 2 3&, 1 2 a3. Wszelkie kombinacje, np. 1& 2& 3 są dozwolone jako odmiany podstawowych kroków.
 5. Pozy i opuszczenia są dozwolone.
 6. Liczba figur akrobatycznych i tzw. linii jest ograniczona do dwóch podczas jednego występu w dowolnych konfiguracjach:
  - jedna figura akrobatyczna i jedna linia,
  - dwie figury akrobatyczne,
  - dwie linie.

  Podczas finałowego show nie ma limitu figur akrobatycznych.